Palikot i demokracja bezpośrednia

20 wpisów / 0 nowych
Ostatni wpis
Waldemar
Portret użytkownika Waldemar
Palikot i demokracja bezpośrednia

Oto debata J.Palikota z Januszem Korwin Mikke. Palikot wypowiada swoją opinię na temat referendów i społeczeństwa obywatelskiego. Jak dotąd nie słyszałem aby polityk z jakiejkolwiek partii otwarcie przyznawał że opowiada się za zwiększeniem demokracji w Polsce . Wszyscy wyrażają tylko swą dumę z tego, ze demokracja jest od 1989r i nie ma powodów aby coś w tej dziedzinie zmieniać.

http://www.youtube.com/watch?v=WaLod4uO7vg

A tu pozostałe rundy: http://www.komitetwyborczyruchpalikota.pl/aktualnosci/debata-palikot-vs-...

Sposób wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zachowaj ustawienia", by wprowadzić zmiany.
Noranda
Portret użytkownika Noranda

Uważam, że Ruch Palikota należy poprzeć a nawet nawiązać z nimi konkretną współpracę w zakresie wdrażania DP do praktyki demokracji w Polsce.
To konkretne, sejmowe forum dla obywateli zainteresowanych DB.

Mam konkretne pytanie co do stanu realizacji zobowiązania PO w zakresie wdrożenia podpisu elektronicznego jako powszechnego elementu potwierdzającego oficjalnie wolę obywatela- np. w referendach:
W newsach TVN 24 kilka dni wcześniej pojawiła się jakaś aferalna wiadomość o "apokalipsie" włączenia podpisu elektronicznego do czipa nowego dowodu osobistego.
- Co wiemy na ten temat?
- Na ile to jest prawda a ile w tym manipulacji pancerniackiej aby położyć
kolejny szlaban na drodze referendum przez Internet?
- Jeśli to stwarza jakieś ryzyko, to dlaczego nie podjęto drogi wdrażania podpisu elektronicznego, choćby odpłatnego za niewielką kwotę na oddzielnym cipie w formacie karty bankomatowej lub dowodu.

Jan Wiem
Portret użytkownika Jan Wiem

Moje zdanie na temat internetowych form demokracji bezpośredniej jest puki co stałe i sceptyczne, żadne serwery nie wytrzymają naporu 40 mln obywateli przy jakichś emocjonujących debatach, będzie to jeden wielki chaos, powinniśmy wprowadzić demokracje bezpośrednią formalnie w życie a potem dopiero zastanawiać się nad jej UPROSZCZANIEM i INFORMATYZACJĄ.

Robert Fiałek
Portret użytkownika Robert Fiałek

Znalazłem na to sposób. Na serwerze z głosowaniami nie powinno być forum a jedynie linki z odnośnikami do innych forów. Te odnośniki powinno dać się oceniać.

Biorąc pod uwagę, że głosowanie internetowe będą trwały tydzień albo dłużej - jest szansa, że serwery wytrzymają :)

Jan Wiem
Portret użytkownika Jan Wiem

Ok wracając do tematu oto link do artykułu o Panu Palikocie w kontekście DB - http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,2325 polecam.

Robert Fiałek
Portret użytkownika Robert Fiałek

Moim zdaniem Palikot jest skutecznym politykiem a co za tym idzie - w jego wypowiedziach da się znaleźć sformułowania, które zadowolą każdą grupę ludzi. Nie pokładam w nim żadnych nadziei.

Mimo to zrobiłem głupią rzecz i nawiązałem kontakt z osobą z jego sztabu wyborczego. Przekazałem im pomysł z "naszym człowiekiem w parlamencie". Mam nadzieję, że nie będzie zbyt dużo szkód...

Waldemar
Portret użytkownika Waldemar

Jakie to szkody mają wyniknąć ze współpracy z Palikotem?  Dlaczego myślisz że to głupia rzecz współpracować z partią najbardziej demokratyczną w tym parlamencie?

Jak dotąd  jest to najbardziej liberalne i demokratyczne oddolnie powstałe ugrupowanie. Spodziewasz  się że "stare" konszachty partyjne nagle zdecydują się dobrowolnie oddać pod demokratyczną oddolną kontrolę  ze strony społeczeństwa? 

 

Moim zdaniem powinniśmy wspierać ugrupowania opowiadające się za społeczeństwem obywatelskim i deklarującym walkę o większą partycypację obywateli. Niestety nie mamy tego komfortu wspierania konkretnych idei lecz musimy wspierac partie. Róbmy to więc lecz nie  bezwzglednie i bezkrytycznie. W przypadku gdy zaistnieją podejżenia że wprowadza się system antydemokratyczny pod przykrywką wielkich haseł należy bezwzględnie wycofac poparcie i ujawniać podejżane ruchy.

 

 

marek
Portret użytkownika marek

Szkody, to wystawienie na szwank wizerunku Stowarzyszenia.

Styl polityki uprawianej przez Palikota nie pasuje do demokracji.

Noranda
Portret użytkownika Noranda

Marku zechciej proszę rozwinąc argumentację do tego stwierdzenia o stylu polityki ..."nie pasującym do demokracji"....

Jakiej tej ogólnie pojmowanej jako system, a może o demokracji wewnętrznej w tej partii.Widocznie wiesz coś więcej, więc proszę; podziel się z nami uzasadnieniem do swego stwierdzenia.

marek
Portret użytkownika marek

Styl polityki Palikota - np. sugerowanie alkoholizmu Lecha Kaczyńskiego.

Noranda
Portret użytkownika Noranda

Jaka będzie partia zorganizowana prze Palikota w praktyce sejmowej zobaczymy dopiero za kilka miesięcy a najpewniej pod koniec kadencji.  Deklaracje podane w linu z debaty  zkorwinem Mikke dla mnie są w pełni do zakceptowania. Co do glosowania, poczekam do końca kadencji.

W-g mnie pierwszym i głównym sukcesem tej partii sejmowej jest fakt zaistnienia w sejmie, przez co rozwalił butną, zabetonowaną  i hermetyczną dotychczasową "klasę polityczną ". To z tą "klasą" w pierwswzej kolejności  DB i jej zwolennicy muszą walczyć aby wprowadzać społeczeństwo obywatelskie do praktyki. Naiwnością Don Kichota była by koncepcja "ja tylko sam, bo wiem najlepiej". Praktyczni i rozsądni zawsze szukają sprzymierzeńców i zawierają z nimi umowy współpracy. Zawiodą- bierzemy rozwód. Tym bardziej, że oni już w Sejmie są i wsparci przez zwoleniikó naszej DB bedą mieli więcej inspiracji i odwagi do zgłaszania naszych WSPÓLNYCH inicjatyw .

Dlatego wszelkie inicjatywy nawiązania współpracy z NP /Nowoczesna Polska Palikota/ programowej i propagowania wspólnych celów- gdzie tylko to jest możliwe- uważam za słuszne i trafne. Myślę, że podobne zdanie ma wielu z nas.

marek
Portret użytkownika marek

Rozwód z Palikotem łatwo byłoby wziąć, rozwód z opinią społeczeństwa - trudniej.

Waldemar
Portret użytkownika Waldemar

@Marek

Styl uprawiania polityki Palikota nie pasuje do demokracji? Czyj więc styl pasuje PISu? który jest jawnie antydemokratyczny, PO które zręcznie unika debaty  na wazne ustawy które sa przepychane w milczeniu lub pod przykrywka pobocznych kontrowersyjnych lecz mało znaczacych afer (np. walak o krzyz  przed pałacem.)

Palikot rozpoczyna debaty na tematy które są w Polsce tematami tabu. Żadna partia  czy polityk ja dotad z obawy przed strata reputacji nie odważył się mówić na tematy które juz kraje europejskie rozwiązały końcem XIX w. W Polsce nadal uważa się je za tematy poboczne, zastępcze uzywane tylko do tego aby odnieść sukces medialny.

Uważam że największą zaletą DB jest debata publiczna. Referendum to tylko odzwierciedlenie poglądów obywateli które wyrobili sobie podczas debaty.   Przy całkowitym braku debaty publicznej i zastraszajaco niskim poziomie czytelnictwa  (jak również stosunkowo wysokiego poziomu analfabetyzmu wtórengo) polacy wyrabiają sobie zdanie na wazne tematy  albo z przecieków medialnych (kontrolowanych i nie kontrolowanych), z opinii tych "autorytetów" którzy mają dostęp do telewizji    publiczbej gdyż są po stronie "odpowiedniej" partii, z kazań kaznodziejów i tabloidów. 

 

Obecnie Palikot przyczynia się do nagłaśniania medialnego różnych niewygodnych spraw które wielu polityków chciało by wyciszyć.

Ostatnio okazało się że konferencja z sztucznym penisem i pistoletem przymiosła oczekiwane efekty. Wynika z tego że język sztuczengo penisa i pistoletu to najskuteczniejszy jezyk w IV RP. To jednak nie jest  język który powinien funkcjonować w społeczeństwie jako standard. Zdecydowanie wolę demokratyczną oparta na wolności słowa debatę publiczną. Nie w każdych warunkach politycznych jednak może ona zaistnieć.

 

Uważam że nowoczesne państwo powinno być oparte na wiedzy a nie na zabobonach,  uprzedzeniach, plotkach, irracjonalnych wierzeniach, dogmatach ideologii świeckiej bąź religijnej. Postulaty RP nie sa wcale kontrowersyjne pod warunkiem, że zanim wypowie się na ich temat sprawdzi się  stan wiedzy naukowej na te tematy.  Uważam że sa najbardziej racjonalne i odważne.   

 

 

 

marek
Portret użytkownika marek

"Styl uprawiania polityki Palikota nie pasuje do demokracji? Czyj więc styl pasuje?"

 

Problem w tym, że niczyj.

Związanie się z jakąkolwiek z obecnych partii spowodowałoby, że społeczeństwo zaczęłoby patrzeć na nas nieufnie.

Waldemar
Portret użytkownika Waldemar

"Związanie się z jakąkolwiek z obecnych partii spowodowałoby, że społeczeństwo zaczęłoby patrzeć na nas nieufnie."

Więc należy czekać latami aż pojawi się ta oczekiwana partia 100% demokratyczna i idealna?   Nigdy takiej nie będzie. Należy wspierać tę najbardziej demokratyczną a gdy przestanie być demokratyczna nalezy się wycofać.

Uważam że równolegle z wyszukiwaniem ludzi znanych i cenionych aby poparli SWD należy także  mieć swoich ludzi w strukturach parii obecnych w parlamencie  deklarując jasno że chodzi o promowanie celów SWD.  W przypadku gdy okaże się że dana partia odbiega od deklarowanych przed wyborami celów demokratycznych SWD może otwarcie i publicznie (po przeprowadzeniu głosowania) wydać decyzję że "zrywa współpracę z daną organizacją/partią gdyż działa ona na szkodę demokracji "

Taka współpraca może zaowocować tym że w któryms momencie SWD zostanie zauważone (np. podczas współpracy przy  ustawie dotyczącej DB) i  zyskamy  więcej zwolenników którzy trafia na strony DB zapoznając się z naszymi propozycjami (jak to było np. ze mną). 

Jak dotąd RP Palikota jest jedynym  po '89 roku  ugrupowaniem powstałym oddolnie (bez transferu członków z innych partii), Kilka tysięcy członków w kilkanaście miesięcy. 80% z członków nigdy wcześniej nie należało do parii politycznych.  Sam  Ruch Palikota   jest demokratyczny (Palikot ma tylko 2 kadencje jako przewodniczący).  RP  sprzeciwia się aby jawnie niedemokratyczne, wodzowskie partie deklarowały  chęć demokratyzacji państwa!. Kogo więc popierać jak nie oddolnie  powstały demokratyczny ruch społeczny który utworzył partię TYLKO dla tego że to jedyny sposób aby dostać się do parlamentu gdzie można mieć realny wpływ na rozwój i kształt państwa.   Nie jest to zapewne idealna partia (gdyż idealnych nie ma ) lecz moim znadnie  najbardziej zbliżona do programu SWD.

 

Waldemar
Portret użytkownika Waldemar

@marek

"Styl polityki Palikota - np. sugerowanie alkoholizmu Lecha Kaczyńskiego."

Z tego co pamiętam nie powiedział że Kaczyński jest alkoholikiem. Zadał tylko takie pytanie. Myślę że była to taka prowokacja.

Zauważ że cechą charakterystyczną wszystkich systemów totalitarnych jest to że NIE pozwalaja one  aby im zadawano pytania gdyż odpowiadając na nie wyszła by na jaw ich hipokryzja.

Nazistów nie można było pytać czy rasa aryjska jest lepsza od innych, komunistów nie można było pytać o dowody na wyższość gospodarki planowanej,  przywódców religijnych nie można pytać o sens dogmatów i praktyk religijnych. To groziło  śmiercią, wygnaniem, więzienim.

Myśle że oburzenie jakie wywołało pytanie o alkoholizm Lecha Kaczyńskiego pokazuje że politycy jego pokroju uważają się za ponad-ludzi, półbogów a nie za urzędników państwowych.  L. Kaczyński mógł odpowiedzieć któtko: TAK / NIE i problem rozwiązany. On jednak wolał strzelać "fochy"

 

 

marek
Portret użytkownika marek

Pytanie, czy ktoś jest akoholikiem, jest tendencyjne. Nie mieści się w standardach demokratycznych.

 

Powinniśmy dążyć do założenia własnej partii.

Noranda
Portret użytkownika Noranda

Marku, a Twój styl nie zalatuje tendencyjnością oderwanego od życia idealizmu etycznego?Jesteś pewien, ze skoro nie podoba się Tobie skówka na sznurówce, to należy wyrzucić nowe buty?

Ja  jestem  zgodny z wywodami  @ Waldemara i   uznaję je za racjonalne. Z BP Paslikota nie bierzesz "ślubu kościelnego" /że cię nie dopuszczę aż do śmierci jak mówiła jedna panna młoda/. Wspólpraca nie spełnia oczekiwań to dziękuję i po herbacie.

Działając bez trybuny sejmowej nie przebijesz się z informacją o celach i istneniu naszego  stowarzyszenia do obywateli których chcesz dla nas pozyskać. Tych dążących do zmiany stylu polityki przedstawicielskiej na rzecz stosowania narzędzi demokracji bezpośredniej którzy najczęściej nawet nie wiedzą że takie stowarzyszenie istnieje.. Pomocnika w tym temacie można upatrywać tylko w nowej formacji, bo wszystkie stare z tzw " klasy politycznej" zrobią razem wszystko, aby nikt nie zagrażał ich monopolowi na wiedzę i wladzę  i ugrobią każdego kto nie po ich myśli. Już nam przyczepiali łatkę smarkatych anarchistów nie mówiąc nic o realiach celów i działań.

 

marek
Portret użytkownika marek

"Marku, a Twój styl nie zalatuje tendencyjnością oderwanego od życia idealizmu etycznego?

 

To się okaże za jakiś czas. Partia Palikota dopiero zaczyna.

Jan Wiem
Portret użytkownika Jan Wiem

Nasi politycy zapomnieli, że nie reprezentują siebie? :)

Jest możliwość utworzenia ugrupowania popierającego DB w obecneji kadencji!

Zarzucanie obecnym politykom (reprezentantom) trzymania się swoich partii jest nierozsądne, to naturalne, że boją się zmian, jak każdy, boją się nieznanego. Nie możemy ich straszyć rewolucją i gilotyną bo nie o to nam chodzi.

 

Podczepianie się pod Pana Palikota jest pójściem na łatwiznę przez które możemy zarwać bliznę.  Nie chciałbym być traktowany jako kolejny wyrzutek społeczeństwa w ruchu Poszkodowanych przez system, ja chcę ten system zmienić.

Gdyby był z nami to by był z nami już dawno.

Wierze, że udało by się pozyskać nam sporą grupę posłów świadomych potrzeby zmian i to z lewa i prawa.

Zaproszenie wszystkich obecnych posłów do stowarzyszenia dało by nam obraz poparcia naszej idei, tylko nie w formie korespondencji seryjnej, tylko osobistych wizyt w biurach poselskich.

P.S

Kto chce porozdawać ulotki o DB (11.11.11r  czas na zmiany)

czy coś w tym stylu.  Podczas defilady w Warszawie?