Nadesłane...

Z przyjemnością przekazujemy informacje zaprzyjaźnionego z nami Stowarzyszenia "Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS"

ZAPROSZENIE  na seminarium
„Budżet partycypacyjny w dużym mieście - czy to możliwe?”

w imieniu Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS zapraszamy do udziału w seminarium „Budżet partycypacyjny w dużym mieście - czy to możliwe?”, będącym podsumowaniem projektu „Głos łodzian się liczy”.

Projekt Głos łodzian jest próbą wdrożenia budżetu partycypacyjnego na 4 łódzkich osiedlach.  Ich mieszkańcy analizowali lokalne problemy, dyskutowali, opracowywali projekty by na końcu wziąć udział w wyborze inwestycji, którą Rada Osiedla zrealizuje w ramach swojego budżetu w 2012 r.  W odróżnieniu od zwykłych konsultacji społecznych, w przypadku „Głosu łodzian” Rady Osiedla przyjmowały wybór mieszkańców jako wiążącą decyzję.

Budżet partycypacyjny za pośrednictwem, którego mieszkańcy w sposób bezpośredni decydują
o pewnej części publicznych pieniędzy stosowany jest w ponad 200 europejskich miastach.

Na seminarium spróbujemy odpowiedzieć czy jest to możliwe także w Łodzi  lub w innych polskich  miastach. Dowiemy się m.in. jakie zmiany społeczne przyniesie wprowadzenie budżetu partycypacyjnego i na jakie problemy miasta może odpowiadać. Poznamy również przykłady zza granicy. Dowiemy się jak przebiegał proces wprowadzania budżetu obywatelskiego w Sopocie i z jakimi problemami spotkali się tam jego inicjatorzy.

Poznamy także wskazówki jak wprowadzić budżet osiedlowy w Łodzi. Przygotowała je rada programowa projektu „Głos łodzian się liczy” - grupa urzędników/czek, przedstawicieli/lek organizacji pozarządowych, radnych miejskich i osiedlowych, która współpracowała z nami przez cały okres trwania projektu.

Seminarium odbędzie się 1 grudnia 2011 r. w dużej sali obrad Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104. w godz. 15.00 – 17.30.  Plan seminarium oraz formularz zgłoszeniowy w załączniku.

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o przesłanie  formularza zgłoszeniowego emailem na adres apakowska@opus.org.pl, faxem (42 231 31 02) lub złożenie zgłoszenia bezpośrednio w siedzibie Centrum OPUS (pl. Wolności 2, lewa oficyna, drugie piętro).  Więcej informacji nt. seminarium może udzielić p. Anna Pakowska (apakowska@opus.org.pl, 42  231 31 01 wew.12)

Projekt „Głos Łodzian się liczy” realizowany jest przez Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS przy wsparciu Fundacji im. St. Batorego we współpracy z Urzędem Miasta Łodzi.

Patronat nad projektem objęła Pani Hanna Zdanowska Prezydent Miasta Łodzi.

zaproszenie na seminarium 01 12 11.doc365.5 KB
formularz i program 01 12 11.doc386 KB