Projekt zmiany ustawy o referendum lokalnym

2 wpisy / 0 nowych
Ostatni wpis
Robert Fiałek
Portret użytkownika Robert Fiałek
Projekt zmiany ustawy o referendum lokalnym

Powstaje projekt zmiany ustawy o referendum lokalnym. Jednym z proponowanych zapisów jest zniesienie progu frekwencji! Musimy koniecznie sprawdzić czego jeszcze brakuje w projekcie. Już w tej chwili Gerard Szymborski odkrył, że brakuje obowiązku informowania o referendum.
Może zróbmy tak - powiedzcie jakie rozwiązania wyobrażaliście sobie, że będą w referendum lokalnym a potem sprawdzimy czy one tam są.

Projekt zmiany jest tutaj:
http://www.prezydent.pl/dialog/fdp/samorzad-terytorialny-dla-polski/inic...
Konsultacje trwają do 11 lutego 2013 roku. Nasze pomysły będę zgłaszał tutaj:
https://mamzdanie.org.pl/web/guest/konsultacje/-/message_boards/message/...
(założyłem konto dla SDB)

Więc jak miałoby wyglądać wasze wymarzone referendum lokalne?

Uwagi można zgłaszać tutaj albo w pliku:
https://docs.google.com/document/d/1t0lBLUQcaH8zeTOGuPAfjLI-gkjFijVhvlKe...

----------------------------

W sierpniu br. opisywaliśmy już inicjatywę legislacyjną Senatu RP, której celem było skorygowanie przepisów ustawy o referendum lokalnym. Przypomnijmy krótko, że jej właściwym źródłem był wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2003 roku. Dotyczył on zakresu spraw, które mogą być poddawane referendom, jak również formy wykonywania tej instytucji. Trybunał ustalił, że przepisy ustawy z 2000 roku o referendum lokalnym nie są do końca spójne z przepisami konstytucji w zakresie, w jakim ta opisuje samą istotę referendum lokalnego.

Według konstytucji, referendum lokalne to przede wszystkim forma w s p ó ł d e c y d o w a n i a przez mieszkańców o wszelkiego rodzaju sprawach dotyczących konkretnej wspólnoty samorządowej. Trybunał zwrócił uwagę, że referendum może być stosowane ilekroć zajdzie taka potrzeba, a mieszkańcy będą o to wnioskować. Nie musi ono mieć również charakteru rozstrzygającego (tzn. władze samorządowe nie muszą być związane wynikiem referendum) – może ono mieć charakter opiniodawczy. Tymczasem, w 2000 roku przepisy ustawy o referendum lokalnym zostały sformułowane w taki sposób, że uznawano, iż referendum można zorganizować wyłącznie w związku ze sprawami, których rozstrzygnięcie leży w kompetencjach organów samorządu. Zdarzały się również przypadki kwestionowania możliwości organizacji referendów opiniodawczych. Wcześniej, kilkukrotnie opisywaliśmy sytuacje, w których mieszkańcy domagali się przeprowadzenia referendum np. w związku ze zmianą statutu miejscowości z gminy wiejskiej na miejską, a samorządy odrzucały wniosek argumentując, że ta decyzja i tak nie leży w ich kompetencjach.

Po blisko dziesięciu latach, dzięki inicjatywie senatorów udało się w końcu wykonać wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Nowelizacja, przede wszystkim, doprecyzowuje i porządkuje brzmienie art. 2 ustawy o referendum lokalnym. Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie pkt. 3 do wspomnianego artykułu, który stanowi, że referendum będzie można również zorganizować „w innych istotnych sprawach, dotyczących społecznych, gospodarczych lub kulturowych więzi łączących tę wspólnotę”. Przepis ten otwiera ostatecznie możliwość stosowania tego mechanizmu demokracji bezpośredniej również w sprawach wykraczających poza kompetencje organów samorządu terytorialnego. Będzie można również swobodnie organizować referenda opiniodawcze. Jest to o tyle ważne, że mogą zdarzyć się sytuacje, w których zostaną zorganizowane konsultacje społeczne, które na przykład, ze względu na formę, nie będą zadowalające dla mieszkańców. Wówczas mogą oni podjąć próbę przeprowadzenia ponownych konsultacji w formie referendum opiniodawczego, wnioskując do rady czy sejmiku.

Warto również odnotować, że senatorowie zrezygnowali z wprowadzenia przepisu, który mógłby utrudnić przeprowadzanie referendów w sprawie odwołania organów gminy. Przypomnijmy, że w pierwotnej wersji projektu, jego autorzy proponowali, aby wniosek o przeprowadzenie referendum odwoławczego musiał być podpisany przez co najmniej 15% (obecnie próg to 10%) mieszkańców uprawnionych do głosowania. To oczywiście utrudniłoby odwołanie wójta, burmistrza, czy rady.

Opisywana ustawa została już uchwalona przez Sejm i czeka na podpis Prezydenta.

Autor: Grzegorz Makowski

Źródło: Sejm RP, materiały własne

Sposób wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zachowaj ustawienia", by wprowadzić zmiany.
JAtoTY
Portret użytkownika JAtoTY

Moje wymarzone referendum  to jawne oddanie głosu. Opowiedzenie się za  lub  przeciw , w  danej sprawie  .Sprawdzalne w internecie , Powiadomienie o referednach to  poprzez TVPi R  lokalne wiadomości , na komórki , można i domowymi sposobami ulotek , powiadomienia poprzez  spółdzielnie mieszkaniowe , tak i samorządowych  przedstawicieli , zabrać się  do pracy. To w naszym interesie ,rozwiązywanie problemów  społecznosci lokalnych , samorzadowych , rządowych ,  każdego z  obywateli Polski.  Bo to co obecnie się dzieje  a widać  w sejmie i rządzie to jawnie   uprawiany  nierząd   ,walka o władzę i  profity z niej płynące .