Głosowanie przez internet

13 wpisów / 0 nowych
Ostatni wpis
klaq
Portret użytkownika klaq
Głosowanie przez internet

Moim zdaniem stowarzyszenie powinno walczyc o wprowadzenie mozliwosci glosowania przez internet. Moim zdaniem jest to pierwszy krok do stworzenia platformy informatycznej umozliwiajacej glosowanie obywatelom w kazdej sprawie (jestem zwolennikiem przekazanie calej wladzy ustawodawczej obywatelom)

PS. Witam wszystkich w moim pierwszym poscie :D
nie wiem czy w dobrym miejscu to napisalem, szczerze mowiac nie chcialo mi sie ogarniac calego forum ;/

widze,ze w zlym miejscu jednak napisalem ;/
jesli to mozliwe prosze moderatora o przeniesienie mojego tematu :)

Sposób wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zachowaj ustawienia", by wprowadzić zmiany.
wojciech
Portret użytkownika wojciech

Witaj, mnie zastanawia jak połączyć głosowanie przez internet z tajnością głosowania.
Myślałem kiedyś nad tym.
Moim zdaniem główny problem z organizacją wyborów/referendów to właśnie
-zapewnienie tajności
-uniknięcie fałszerstw.
Spełnienie tych dwóch warunków to nie lada problem, stąd tak duże pieniądze na to idą.

Gdyby nie tajność, można byłoby zrobić głosowanie za pośrednictwem internetu - głosujesz i widzisz na stronie jak zagłosowałeś. Zlikwidowany jest problem fałszerstwa - ale nie jest zapewniona tajność.

Gdyby nie obawy o fałszerstwa, można by wysłać każdemu obywatelowi kartkę do głosowania pocztą, a on mógłby odesłać je pocztą (po zryczałtowanej cenie). Zapewniona byłaby tajność. Problem polega na tym, że kartki mogłyby zostać sfałszowane, niedoręczone, nie wiem co jeszcze...

Oczywiście jest jeszcze coś takiego jak szyfrowanie i podpisy elektroniczne. Nie znam się na tym. Ale kiedyś gdzieś czytałem, że teoretycznie można złamać te zabezpieczenia. http://pl.wikipedia.org/wiki/Algorytm_faktoryzacji_Shora

AK47
Portret użytkownika AK47

akurat -zapewnienie tajności
-uniknięcie fałszerstw.
to prosty sposób i potrzeba tylko sprawnej ręki webmastera a dodatkowo jako zabezpieczenie logowania do głosowania wcześniej trzeba by było pobrać kod i podać np 10 pytań z prywatnego rzycia na które by sie odpowiadało pytanie dostawałło by sie w momencie głosowania wybierane losowo do tego token etc
oczywiście każdy by mugł sprzedać za flaszke swój głos ale takie rzeczy dzieją sie już teraz i na to nieporadzimy chyba ze zlikwidujemy biede:)

Ten, kto nie kwapi się, aby uwierzyć w cokolwiek lub wszystko, posiadł wielką mądrość, ponieważ wiara w jedną fałszywą zasadę jest przyczyną wszelkiej głupoty!

jordan
Portret użytkownika jordan

Głosowanie za pomoca konwencjonalnej poczty, to standart stosowany w Szwajcarii od lat. Nie znam szczegolow, ale skoro ten system dziala tu od lat, to musiano sobie jakos poradzic ze wspomnianymi problemami...pozdrawiam, j.

klaq
Portret użytkownika klaq

w niektorych krajach jest juz mozliwosc glosowania przez internet,wiec jest to mozliwe na pewno
wystarczy zrobic platforme, ktora nie bedzie zapamietywac twoich decyzji, jedynie dodawac do ogolu
a co do falszerstw, trzeba zrobic ja poprostu porzadnie by nikt sie nie mogl wlamac

PS. co do falszerstw to banki internetowe sobie jakos dobrze radza

w teorii to mozna wszystko zrobic, nawet sfalszowac obecnie wygladajace wybory

wojciech
Portret użytkownika wojciech

Z bankami to nie jest argument - jeżeli Cię ktoś okradnie, to predzej czy później się o tym dowiesz i pójdziesz do banku, który zresztą jest ubezpieczony. W przypadku wyborów nigdy się nie dowiesz, czy Twój głos na "tak" nie został policzony jako "nie". OK. Obecny system jest cholernie drogi i prymitywny. Ale mniej więcej wiadomo jak sfałszować wyniki wyborów.
"a co do falszerstw, trzeba zrobic ja poprostu porzadnie by nikt sie nie mogl wlamac"
Przebacz, ale w to nie wierzę. Analogia: słyszałeś o LHC? Najfajniejszy, najdroższy, najbardziej wypasiony akcelerator. Zarówno akceleratory i programy robią LUDZIE.

klaq
Portret użytkownika klaq

niestety nic nie jest idealne ;/

wojciech
Portret użytkownika wojciech

Zresztą jaki by nie był ten system informatyczny nie był, tajność byłaby raczej umowna. A więc może zrezygnować z tajności? Tylko, czy rzeczywiście chciałbyś, żeby Twój sąsiad wiedział, jak głosowałeś? Ciekawe, jak jest we wspominanych przez Ciebie systemach w innych państwach, czy zapewniają one tajność - względem postronnych obywateli i względem administracji?

klaq
Portret użytkownika klaq

polecam artykuly:
http://befree.net.pl/index.php?act=15
http://fakty.interia.pl/newsroom/news/estonia-glosowanie-przez-internet,...
a przede wszystkim ten:
http://alpha.uwb.edu.pl/amicke/wybory.shtml

"Przeprowadzone dotąd na świecie internetowe wybory zwykle nie były tajne w pełnym znaczeniu tego słowa. W procesie głosowania wyborca najpierw musiał udowodnić swoją tożsamość, a następnie zaufać komisji wyborczej, że wszelkie identyfikujące go dane zostaną "odłączone" od głosu przed jego policzeniem. Jednak w praktyce można było sprawdzić, na kogo głosowała dowolna osoba, a obywatele musieli wierzyć zapewnieniom państwa, że z tego nie skorzysta i uszanuje ich prywatność. Jest to zupełnie inna sytuacja niż w tradycyjnym głosowaniu, gdzie wyborca sam może się upewnić, czy karty nie są znaczone, albo czy nikt go nie podgląda w czasie oddawania głosu."

Zauważmy ze nasz kraj jest duzo wiekszy od estonii i ma duzo wieksze mozliwosci rozwijania takiej technologii. moim zdaniem jest mozliwe zapewnienie calkowitej tajnosci glosowania

pyton357
Portret użytkownika pyton357

Obserwując wszelkie wybory z zastosowaniem tajności, zastanawiam się kogo i kiedy chroni tajność, gdy kandydaci zbierają podpisy, dane są weryfikowane więc to raczej pseudo-tajność. Głosowania powinny być jawne, mało tego z obowiązkiem uzasadnienia decyzji wyborczej (np.:popieram bo.. . Odpadłyby głosy poparcia z infantylnych powodów np. że,: kandydat pięknie tańczy (czyt. Kwaśniewski), Ze pięknie recytuje, czy ma dużą rodzinę(czyt. Komorowski), czy ze względu na prezencję to są zalety niepotrzebne w administrowaniu. Obecne wybory mieszają się ludziom z programem w TVN "Mam talent" tyle że chodzi o talent do manipulacji tłumem. Po drugie przy jawnym głosowaniu znacznie łatwiej skonfrontować liczbę głosów oddanych na kandydata. Jeśli głosujący się wstydzi czy boi otwarcie zamanifestować swoje przekonania to, po cholerę oddaje jakikolwiek głos, chyba że idzie dla oka sąsiada, i obojętny jest mu wynik.

carpe diem
http://www.youtube.com/user/pyton357YT
[URL=http://chomikuj.pl/pyton357?b=1][IMG]http://images.chomikuj.pl/button/pyton357.gif[/IMG][/URL]

jordan
Portret użytkownika jordan

W Rosji, w wielu zakładach pracy, aby dostać wypłatę, lub też nie zostać wywalonym z pracy należy podczas wyborów zrobić sobie zdjęcie wraz z "odpowiednio" zakreśloną kartą do głosowanie. W ten sposób omija się tam tajność głosowania.

Tajność jest właśnie po to, aby nie można było skontrolować (i tym samym wywrzeć wpływu) na wybór głosujących. Przyrzekać można wszystko, nawet "sprzedać" swój głos, ale dopóki "kupujący" lub wywierający na Ciebie presję nie może sprawdzić, jak na prawdę zagłosowałeś, możesz śmiało i bez obaw głosować zgodnie z sumieniem. Po to przeprowadza się tajne głosowania.

Mam nadzieję, że nie chcemy brać przykładu z rosyjskiego modelu demokracji?

p.s.
Jako ciekawostkę podam, że w Polsce jest legalna "dyscyplina partyjna" (w wielu krajach jest ona nielegalna). Do tego głosowania są jawne, co też pozwala aparatowi partii w łatwy sposób kontrolować jak głosują posłowie. Dla przykładu mamy 460 posłów w sejmie, z czego 363 jest z dwóch wiodących partii (206 PO i 157 PiS). W takiej konstelacji, gdy obowiązuje dyscyplina partyjna (jak wspomniałem nielegalna w wielu krajach) zamiast tych 363 posłów mogły by być równie dobrze 2 osoby. Po co więc ta farsa?

klaq
Portret użytkownika klaq

po czesci masz racje, ja pozostalbym jednak przy glosowaniu tajnym
oczywiscie nie mialbym nic przeciwko gdyby trzeba bylo pisac "popieram bo...", ale to nie mialo by sensu wiekszego bo duza czesc wyborcow mogla by pisac np. "popieram bo jest prawdziwym patriota" a przeciez nawet jakby bylo najglupsze uzasadnienie to kto mialby decydowac czy to jest glos wazny czy nie

Mariusz Doppler
Portret użytkownika Mariusz Doppler

1. Ten pomysł już "zrealizowało" stowarzyszenie Polska Młodych. Mimo rozległych kontaktów, sporego finansowania (o którym stowarzyszenie więcej demokracji może na razie pomarzyć), efekt końcowy jaki udało się osiągnąć jest tak naprawdę równy zero. site: e-glosowanie.org

2. Na chwilę obecną dużo prościej było by w Polsce wprowadzić, chociażby elektroniczne zbieranie podpisów przez internet pod projektami ustaw obywatelskich, list kandydatów na posła, prezydenta lub chociażby referendum.
Ponieważ system weryfikacji już istnieje w US, a w przypadku tego typu podpisów nie musi być spełniony warunek 100% powszechności i wiarygodności, więc technicznych, prawnych i finansowych przeszkód de facto nie ma.

Tylko nie koniecznie czuję się uprawniony do proponowania tego pomysłu, w sytuacji gdy nie jestem wstanie go fizycznie poprowadzić.