OIU

2 wpisy / 0 nowych
Ostatni wpis
tom979
OIU

Bardzo mnie zastanawia coś takiego jak Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza. Jest ona zaliczana jako element demokracji bezpośredniej. Ale mnie się ten element całkowicie nie podoba.

 Według mnie rządzić ma większość a nie mniejszość. Jeżeli jest jakaś ustawa pod, którą podpisze się 100 tysięcy obywateli a 80% obywateli w państwie jest przeciwko tej ustawie to co wtedy?

Na przykład zbiorą się bezrobotni menele spod budki z piwem i będą chcieli więcej socjalu od państwa. Zbierze się takich ze 100 tysięcy i będą mieli szansę przepchnąć swoją ustawę.
Korzyść dla nieliczynych ale strata dla większości.

Moim zdaniem to jest słaba strona proponowanej demokracji bezpośredniej. Ten punkt daje pole do popisu dla krytyków zmian.

Czy w Szwajcarii też jest coś takiego jak Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza?

Sposób wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zachowaj ustawienia", by wprowadzić zmiany.
Robert Fiałek
Portret użytkownika Robert Fiałek

W Szwajcarii funkcjonuje mechanizm nazywany - rządową kontr-propozycją. Działa on następująco:
1. Obywatele zgłaszają swoja incjatywę ustawodawczą (projekt ustawy)
2. Jeśli rząd jej nie przyjmie - ogłaszane jest referendum
3. Rząd może również zaproponować swoją wersję ustawy
4. Następnie odbywa się referendum w którym wybiera się jedną z trzech opcji:
- propozycję obywateli
- propozycję rządową
- żadna z powyższych
Najciekawsze jest to, że obywatelski projekt ma tylko 10% szans na wybranie przez … obywateli. Rządowe kontr-propopzycje w takiej rywalizacji wygrywają znacznie częściej bo aż w 57% przypadków.
Tak więc obywatelska inicjatywa ustawodawcza zmuszaj rządzących do zajęcia się daną sprawą ale ekspertyza przedstawicieli też jest przydatna.

Czyli odpowiadając na twoje pytanie - OIU znacząco przyspiesza potrzebne zmiany w prawie bo jest łatwo dostępne ale jest zrównoważone przez głos (rządowych) ekspertów oraz referendum. W Polsce tego jeszcze nie ma więc twoje wrażenia na temat OIU są słuszne (mam tak samo).