Zaproszenie do komitetu obywatelskiej inicjatywy ustanowienia prawa gmin do pełnej samorządności

Portret użytkownika Zdzisław Gromada


Nasze Stowarzyszenie oraz grupa przekonanych do demokracji XXI wieku obywateli RP organizuje Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej dla nowelizacji ustawy o referendum lokalnym i zmiany jej obowiązkowego w gminach charakteru na fakultatywny. Proponujemy uzupełnić ustawę o referendum lokalnym z dn. 15 września 2000 r. Dz. U. 2000 Nr 88 poz. 985 o zapis:
 
Mieszkańcy gmin w drodze referendum przeprowadzonego zgodnie z tą ustawą mogą zmienić w swojej gminie częściowo lub całkowicie jej treść i ustanawiać zasady organizowania oraz przeprowadzania referendów w ich gminie według własnych przekonań i możliwości.

W 1848 roku Szwajcarzy analogiczny do proponowanego zapis wprowadzili w swojej Konstytucji. W tych warunkach, w Federacji CH obywatele autentycznie sprawują władzę zwierzchnią. Skutecznie blokują nieracjonalne gospodarowanie publicznymi pieniędzmi oraz pozwalają podejmować trudne i perspektywiczne decyzje. To spowodowało, że powiedzenie „biedny jak Szwajcar” stało się nieaktualne. Według raportu Credit Suisse, w 2013 r. wartość majątku przeciętnego Szwajcara wynosiła 407,2 tys. dolarów.  Polaka w tym czasie prawie 20 razy mniej bo 20,8 tys. dolarów!!

Jest nas jeszcze za mało, by skutecznie spowodować legalizację tego projektu, dlatego:

• jeśli nie są Ci obojętne sprawy Twojej małej oraz naszej dużej Ojczyzny,
• jeśli należysz do tych, którzy chcą współdecydować o losie swojej lokalnej społeczności  i przyczynić się do jej prawdziwie samorządnego i zrównoważonego rozwoju

przyłącz się do nas, aby wziąć udział w przeprowadzeniu tej historycznej inicjatywy.
Rozpropaguj w swojej małej ojczyźnie naszą ideę. Pomóż w utworzeniu aktywnej grupy, a jej przedstawiciel niech przyśle deklarację przystąpienia, a następnie listę popierających do  Ogólnopolskiego Komitetu OIU,

Będziemy wzajemnie wspierać się w działaniach, przepływie informacji. Na potrzeby naszego Komitetu utworzyliśmy już stronę internetową:  www.gmina.demokracjabezposrednia.pl oraz kontakt mailowy: oiu.samorzadna.gmina@gmail.com, zapraszamy również do kontaktu telefonicznego z niżej wymienionymi przedstawicielami naszego OIU, a także polecamy Państwa uwadze Przewodnik po inicjatywie obywatelskiej, przygotowany w ramach projektu Sieć 118.

Przyłącz się do nas i sprawdź, jak bardzo nasza inicjatywa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Twojej lokalnej społeczności.

Deklarację przystąpienia do Komitetu OIU prosimy przesłać na adres:
Jarosław Utrata; ul. Nefrytowa 1; 05-510 Konstancin Jeziorna

W imieniu Komitetu OIU :

Jarosław Utrata, tel. 503 150 112
Zdzisław Gromada, tel. 607 638 743

 
 
ZałącznikWielkość
Deklaracja przystąpienia do Komitetu OIU.doc23.5 KB
Lista obywateli posiadających czynne prawo wyborcze popierających OIU uzupełnienia ustawy o referendum lokalnym o zapis.doc38 KB