DemocracyOS

4 wpisy / 0 nowych
Ostatni wpis
slawekk
DemocracyOS

Pomysł jest zbliżony do kilku innych prezentowanych na tym forum, ale ma też parę nowych elementów, które moim zdaniem są ciekawe.
DemocracyOS jest platformą do głosowań która jest prawie gotowa z kilkoma testowymi instalacjami w różnych częściach świata. Łatwo znaleźć przez hasło "DemocracyOS" przez ulubioną wyszukiwarkę. Zwłaszcza polecam "DemocracyOS TED". Platforma ma otwarte źródła i każdy może postawić sobie jej instancję na swoim, czy wynajętym serwerze.
Pomysł polega na stworzeniu partii politycznej którą jedyną obietnicą wyborczą byłoby głosowanie w sejmie zgodnie z wynikami wewnętrznego głosowania przez wszytkich zarejestrowanych na tej platformie. Każdy uprawniony do głosowania mógłby się zarejestrować ta platformie.
Kilka takich pomysłów już było, ale do niczego nie doprowadziły. Oto dlaczego z tym może być inaczej:

1. Nie opiera się na aparacie państwowym (e-głosowanie.org: "Żeby zagłosować przez internet, musisz zarejestrować się w określonym przez Ustawodawcę urzędzie państwowym")
2. Nie wymaga zmian w ordynacji wyborczej - ordynacja nie reguluje w jaki sposób decycje są podejmowane wewnątrz partii.

Byłoby to wprowadzenie pewnej formy demokracji bezpośredniej niejako tylnymi drzwiami z ominięciem naturalnego oporu tych którzy korzystają z bieżącego systemu politycznego.
Zrobiłem mały sondaż wśród znajomych i prawie wszystkim się ten pomysł podoba i twierdzą że na taką partię by głosowali. Ludzie są zniechęceni obecnym systemem (kwestia JOWów to dobitnie pokazuje) i to jest moment żeby to wykorzystać. Ciekaw jestem opinii forumowiczów.

Sposób wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zachowaj ustawienia", by wprowadzić zmiany.
slawekk

Tak wspomnnę że poza oryginalną brazylijską partią Partito De La Red (od której pochodzi koncepcja) jest kolejna implementacja tego pomysłu, tym razem w Australii: https://voteflux.org/.

slawekk

I jeszcze dwie próby: http://authorcloud.co/mkvg6wjls w Danii i na poziomie lokalnym w Polsce: http://www.glosowanie.org.pl/viewpage.php?page_id=1 . Testowa instalacja DemocracyOS dla tej ostatniej inicjatywy jest na https://app.democracyos.org/polskatest .

Robert Fiałek
Portret użytkownika Robert Fiałek

Dzięki Sławku
Rzeczywiście warto zbierać te adresy, bo jeśli mamy się kiedyś zorganizować to musimy się wszyscy znać - bo jest nas naprawdę niewielu.

Ja ostatnio znalazłem to:
http://democracy.foundation/
http://authorcloud.co/mkvg6wjls

Ja się uczę programować w Python/Django i uczestniczę w tym projekcie:
https://github.com/soma115/wikikracja
https://wikikracja.pl/

Jest jeszcze Pia Mancini i Nichol Bradford
https://www.youtube.com/watch?v=NXfYNdapq3Q
https://youtu.be/s0wAYk_QsIk
Można do nich uderzyć jak będzie z czym.