Spotkanie z Prawdziwą Demokracją Teraz

2 wpisy / 0 nowych
Ostatni wpis
marek
Portret użytkownika marek
Spotkanie z Prawdziwą Demokracją Teraz

Witam !

Byłem na spotkaniu Prawdziwej Demokracji. W spotkaniu wzięło udział ok. 30 osób. Tematem była wolnościowa edukacja – taki model szkolnictwa, który przygotowuje młodych ludzi do funkcjonowania w społeczeństwie obywatelskim. Ideą takiego systemu jest nie tylko przekazanie uczniom wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim wychowanie w duchu demokracji. Polega to na zorganizowaniu społeczności szkolnej według zasad demokratycznych i stosowaniu systemu nauczania, który nie jest oparty na przymusie, nie narzuca jakiejś jedynie słusznej drogi dochodzenia do wiedzy, natomiast rozwija u młodych ludzi umiejętność samodzielnego myślenia.
Zarówno wiedza uczestników na temat systemów nauczania na świecie jak i poziom dyskusji były naprawdę wysokie.
Duża część dyskusji poświęcona była temu, do jakich granic może być posunięta wolność wyboru sposobu zdobywania wiedzy, jaką damy uczniom, studentom (jest to temat pokrewny do naszego – czy demokracja bezpośrednia nie daje społeczeństwu zbyt dużych uprawnień – co może zadziałać na szkodę społeczeństwa). Na przykład zadawano pytanie, czy wiedza studentów medycyny może być oceniana w sposób swobodny – jaka wtedy byłaby wiarygodność ich dyplomu ?
Jeden z uczestników podał taki przykład: jego babcia miała ranę nogi. Przez 1,5 roku rana nie chciała się zagoić. Była u 10 lekarzy i nic. Gdy była z psem u weterynarza, weterynarz zauważył ranę i powiedział: „o, pani ma gronkowca, zaraz przepiszę maść”. Rana się zagoiła.
Ja też mogę podać podobny przykład w mojej rodzinie.
Gdy spotkanie oficjalnie się zakończyło, od razu zagadnął mnie Tomek Sikora – to ten, który gra na gitarze, w tym klipie. Powiedział: „Pan jest tu nowy, czy wie Pan, że za tydzień mamy następne spotkanie, czy Pan przyjdzie ?”. Zacząłem mu mówić kim jesteśmy, jakie mamy cele, a on już po kilku zdaniach powiedział: „to przecież my powinniśmy działać razem !”.
Rozmawiał z nami też inny uczestnik, który za kilka dni będzie prowadził w Warszawie warsztaty z inicjatywy ustawodawczej.
Spotkanie zakończyło się późno i wszyscy śpieszyli się do domu, ale wstępnie już się umówiłem.

Sposób wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zachowaj ustawienia", by wprowadzić zmiany.
Tomek Sikora
Portret użytkownika Tomek Sikora

Cześć tu Tomek Sikora, o którym wyżej pisze Marek. Właśnie, za jego namową, zapisałem się na waszą stronę/forum i chciałbym przedstawić Warszawską Kooperatywę Spożywczą w której działam. Myślę że takie działęnie może być Wam bliskie. Pisze również dlatego że potrzebujemy pomocy informatycznej przy pisaniu nowego systemu do skłądania zamówień. O akcji prawdziwa demokracja teraz pisał tu nie będę - ale chętnie odpowiem na wszelkie pytania. Aby się poznać i dłużej pomówić wpadajcie za tydzień na nasze kolejne spotkanie, tym razem bedzie to film. Szczegóły na stronie. A tymczasem do rzeczy ;-)

Wkleję tekst naszych celów i zasad, abyście pozlali jak działamy ( a działamy już od 1,5 roku)

Cele i ogólne zasady funkcjonowania WKS

Czym jest Warszawska Kooperatywa Spożywców

Chcąc przeciwstawić się degradacji środowiska naturalnego i życia społecznego stworzyliśmy Warszawska Kooperatywę Spożywców, która jest otwartym dla każdego przedsięwzięciem społeczno-politycznym, mającym być realną alternatywą ekonomiczną dla systemu kapitalistycznego. Nie chcemy działać po cichu, gdzieś na obrzeżach systemu, tylko mocno zaangażować się w życie społeczne, wychodzić z naszą ofertą do wszystkich zainteresowanych, tak aby nasza kooperatywa stała się instytucją jak najbardziej masową. Chcemy wraz z innymi powstającymi kooperatywami być znaczącym aktorem życia społeczno-politycznego. Wzrastająca liczba członków i członkiń zorganizowana w ogólnokrajowej sieci kooperatyw może realnie oddziaływać na szeroko rozumianą konsumpcję, produkcję, stosunki pracy oraz tworzyć inne ważne społecznie instytucje np. spółdzielnie pracy czy spółdzielnie mieszkaniowe.

Sieć producentów i konsumentów

Rozpoczynamy pracę zmiany systemu od przebudowy sposobów konsumpcji i produkcji żywności. Budujemy sieć producentów rolnych, z którymi będziemy współpracować bezpośrednio tj. omijając różnego rodzaju pośredników, dzięki czemu uzyskamy wpływ i kontrolę nad sposobami produkcji i jakością żywności oraz będziemy wstanie utrzymywać stosunkowo niskie ceny. Zależy nam na budowaniu z producentami bliskich relacji, opartych o wzajemne poszanowanie, dialog i sprawiedliwy handel. Poprzez zapewnienie stałego i znacząco dużego popytu chcemy skłaniać producentów do prowadzenia upraw etycznych i ekologicznych. Chcemy również dbać o to aby nie zanieczyszczać środowiska niepotrzebnym transportem żywności, dlatego staramy się koncentrować na produktach lokalnych i sezonowych.

Kooperatywa to coś więcej niż tanie i ekologiczne zakupy – społeczność WKS

Warszawska Kooperatyw Spożywców to również przedsięwzięcie społeczne. Chcemy budować solidarną społeczność ludzi sobie życzliwych i gotowych do pomocy wzajemnej. Oprócz zaspokajania swoich potrzeb żywieniowych jesteśmy też instytucją socjalno-oświatową. Nasze wspólne oszczędności tj. 10% od sumy zakupów każdej z osób, trafiają do funduszu socjalnego, dzięki któremu będziemy mogli dofinansowywać zakupy osobom tego potrzebującym, wspierać finansowo przy zakupie np. okularów, opłacie za dentystę czy lekarza. Fundusz ubezpieczeniowy będzie zabezpieczeniem finansowym dla osób potrzebujących pomocy prawnej w skutek zatrzymań i procesów o charakterze politycznym. Finansowaniu warsztatów, konferencji i wyjazdów będzie służył fundusz edukacyjny. Zaś środki niezbędne do dokonywania zakupów zapewni fundusz zakupowy.

Jak działa kooperatywa

Na podstawie indywidualnych list zakupów, złożonych przez internetowy system zamówień, dokonujemy hurtowego zakupu warzyw i owoców, strączków, orzechów i innych artykułów spożywczych, za wyjątkiem mięsa. Zakupy odbywają się co dwa tygodnie. W punkcie odbioru zabieramy zamówiony towar, płacąc za niego cenę spółdzielczą tj. cenę hurtową produktów + koszt transportu + 10% od sumy zakupów na fundusz gromadzki, rozdzielany potem na cztery wyżej opisane fundusze.

Nie prowadzimy tradycyjnego sklepu. Działamy w oparciu o system zamówień. Jedynie pozostałości po zakupach (niewielkie ilości produktów zamówionych w zbyt dużej ilości) są dostępne w magazynie i mogą być kupione w sposób tradycyjny, również po cenach spółdzielczych.

Rodzaj własności

Kooperatywa jest własnością kolektywną tzn. wspólną, w równym stopniu należy ona do wszystkich członkiń i członków. Co za tym idzie prawa i obowiązki są równomiernie rozłożone pomiędzy wszystkich kooperatystów i kooperatystki. Celem własności kolektywnej jest upodmiotowienie oraz nadanie tytułu prawnego do kontroli i zarządzania każdej osobie należącej do kooperatywy.

Sposób podejmowania decyzji, struktura organizacji i rozdział zadań

Chcąc minimalizować ilość osób poszkodowanych w procesie decyzyjnym przyjęliśmy konsensualny sposób podejmowania decyzji. Nie przeprowadzamy głosowań, tylko staramy się osiągnąć konsensus, który będzie w jakiejś mierze satysfakcjonował wszystkich. Celem konsensualnego podejmowania decyzji jest również nauka kulturalnego dyskutowania i racjonalnej argumentacji.

Kooperatywa ma niehierarchiczną strukturę organizacyjną. Wszelkie decyzje podejmujemy wspólnie na spotkaniach organizacyjnych oraz na forum internetowym. Zadania i funkcje mają charakter rotacyjny i w pełni odpowiedzialnie biorą je na siebie ochotnicy.

Wymogi członkostwa

Aby robić zakupy w Warszawskiej Kooperatywie Spożywców oraz być beneficjentem działalności socjalno-oświatowej trzeba być członkiem kooperatywy tzn. stosunkowo systematycznie: 1) brać udział w zebraniach organizacyjnych (nie potrzeba do tego żadnej specjalistycznej wiedzy) 2)zamawiać towary oraz 3) włączyć się w rotacyjny system zadań i funkcji; są to m.in. kierowanie samochodem, pomoc przy ważeniu, pakowaniu i tworzeniu paczek zakupowych, pomoc w rozliczeniach, sprzątanie lokalu, przechowywanie pozostałości towaru itp. Zakupy odbywają się co dwa tygodnie, więc obciążenia z tego tytułu nie są duże i zwykle wykonuje się je jeszcze z kimś.

Nowym ustaleniem jest również to, że najpóźniej po trzecich zakupach każdy, każda kto należy do kooperatywy musi przekazać 50 zł na fundusz zakupowy. Fundusz ten to pieniądze potrzebne do kupienia towaru. Do niedawna za każdym razem ktoś z nas zakładał potrzebną sumę. Ostatnio jednak tak się ona rozrosła, że postanowiliśmy przejść na system wkładów spółdzielczych na fundusz zakupowy. Pieniądze te są zwrotne w momencie wyjścia ze spółdzielni (a to jest możliwe w każdej chwili).

Serdecznie zapraszamy!

Podobne kooperatywy powstały też już w łodzi(działają rok) osatnio w lublinie, kooperatywa ma powstać w gdańsku, a nie dalej jak dwa miesiące temu powstała II kooperatywa na mokotowie.

Serdecznie zapraszamy was do przyłączenia się!

Nasz ruch rośnie - ale dotychczasowy prosty system zamówień (towar zamawia się przez internet, a odbiera raz na dwa tygodnie, organizacja działa dzięki społecznemu zaangażowaniu członków i członkiń - zadania są rotacyjne), który napisał kolega nie zdaje już egzaminu. Brak nowego systemu poważnie nam doskwiera organizacyjnie, jest wręcz pewną barierą rozwoju, dla nas i innych kooperatyw. Mamy dwóch informatyków, którzy są bardzo zajęci i do tej pory nie udało nam się ruszyć nowego systemu - mam już rozpisane funkcjonalności, program będzie pisany php, teraz trzeba się pospotykać na sesje i zacząć pisać kod itd.

Jeżęli ktoś z Was mógłby nam pomóc to byłoby to wspaniałe;-)

Więcej szczegółów mogę przedstawić na spotkaniu z zainteresowanymi. Jeżęli ktoś jest z poza Warszawy, ale chciałby pomóc, to pewnie będziemy wstanie podzielić się zadaniami i wykonać część pracy zdalnie.

W przyszłości chcemy również otworzyć ogólnopolski portal dla odradzającego się ruchu spoółdzielczego - funkcjonalności i grafika już jest! Tu również zapraszamy do współpracy.

Oto nasza strona: http://kooperatywy.pl/

Kontakt do mnie to glow26@wp.pl

Do zobaczenia na kolejnych akcjach!

Serdecznie pozdrawiam Wszystkich