DB w samorządach - jaki jest stan obecny i co chcemy zmienić

8 wpisów / 0 nowych
Ostatni wpis
Robert Fiałek
Portret użytkownika Robert Fiałek
DB w samorządach - jaki jest stan obecny i co chcemy zmienić

Musimy się dowiedzieć jaki jest stan demokracji bezpośredniej na poziomie samorządów.

Sposób wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zachowaj ustawienia", by wprowadzić zmiany.
su27
Portret użytkownika su27

Po lekturze ustaw o samorządach wydaje mi się, że przepisy wcale nie są takie złe. Tylko ludzie o nich nie wiedzą i nie korzystają...

____________________________________

Praca IT w Irlandii

Robert Fiałek
Portret użytkownika Robert Fiałek

Czy mógłbyś zlinkować konkretne przepisy?
Może je uporządkujemy. Przyda się to do projektu Radka dotyczącego wzajemnej pomocy przy organizacji referendów i inicjatyw obywatelskich.

su27
Portret użytkownika su27

Ok, ale chwilkę mi to zajmie :)

____________________________________

Praca IT w Irlandii

marcin.olak
Portret użytkownika marcin.olak

Zachęcony odpowiedzią su27 zajrzałem do przepisów aktów prawnych dot. gmin a w szczególności Warszawy. Przepisy rzeczywiście wyglądają bardzo dobrze!

§10 ze statutu Warszawy mówi, że można przeprowadzić referendum w każdej sprawie dot. miasta lub właściwej dzielnicy. Jest to wypowiedziane na mocy danej przez Art. 11. ustawy o samorządzie gminnym.

http://bip.warszawa.pl/Menu_podmiotowe/Warszawa/Akty_prawne.htm

Jeśli chodzi o przepisy to na pierwszy rzut oka jest wszystko co potrzeba. Należy rozpowszechnić świadomość, że ludzie mają bezpośredni wpływ na działania swojego samorządu ORAZ dać dostęp do infrastruktury do sprawnego przeprowadzania referendów.

marek
Portret użytkownika marek

Witam,

Tak i jeszcze trzeba by dodać przepisy dokładnie określające zasady weryfikacji podpisów pod wnioskiem.
W niedawnym referendum warszawskim pracownicy ratusza, gdy widzieli adres w postaci ul. Łucka 4/5, kwalifikowali podpis jako nieważny.

@ Marcin czy przez infrastrukturę do sprawnego przeprowadzania referendów, rozumiesz system do głosowania przez internet ?

Pozdrawiam, Marek

marcin.olak
Portret użytkownika marcin.olak

@marek: Ciekaw jestem opinii prawników o tym co mówisz bo w na karcie poparcia dla referendum warszawskiego widnieją wszystkie wymagane elementy wymienione w ustawie o referendum lokalnym: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20000880985

@marek znowu: tak, myślę o systemie informatycznym bo to obietnica na drastyczne obniżenie kosztów. Jest wówczas ekonomiczny sens stosowania referendum w sprawach mniejszego kalibru.

Tak ogólnie to fajnie, że Robert założyłeś ten wątek. Sądzę, że droga do zwiększenia apetytu obywateli na bezpośrednie współdecydowanie o losach kraju wiedzie wpierw przez większą partycypacje w samorządności lokalnej (jak i mikro-lokalnej: wspólnoty mieszkaniowe etc.) i to byłby dobry kierunek działań tego stowarzyszenia.

marek
Portret użytkownika marek

Opinia prawników jest zaskakująca, w znaczeniu pozytywnym.
W ostatnich wyborach, grupa blogerów Nowy Ekran założyła komitet wyborczy. Państwowa Komisja Wyborcza zdyskwalifikowała im dużo podpisów. Nowy Ekran skierował sprawę do Sądu Najwyższego, a ten orzekł, że weryfikacja podpisów była zbyt restrykcyjna i nakazał zarejestrować komitet. Sąd dodał, że tak restrykcyjna weryfikacja ogranicza prawa obywatelskie.
Ale przepisy są takie, że PKW nie musi stosować się do orzeczeń SN.