Domena - metoda na współpracę z innymi organizacjami

Domena - metoda na współpracę z innymi organizacjami

Ponieważ zakończyłem wstępne testy modułu Domena - chciałbym was zapytać czy mam kontynuować pracę nad tym modułem.
Pozwala on na logiczne odwzorowanie tego co nas (SWD) łączy i dzieli z innymi organizacjami (np. JOW).
Treści mogą być specyficzne dla każdej domeny jak i wspólne dla jednej lub kilku dowolnie wybranych domen. Tak więc członek JOW może zarówno stworzyć głosowanie, które będzie dotyczyło tylko JOW, jak i głosowanie dotyczące SWD.
Każda osoba może należeć do kliku domen.

Domeną jest np.:
- demokracjabezposrednia.pl
- jow.demokracjabezposrednia.pl
- gliwice.demokracjabezposrednia.pl

Dlaczego pytam wszystkich o zdanie?
Ano dlatego, że jest to bardzo poważna zmiana. Członkowie innych organizacji będą musieli przystąpić do SWD żeby móc używać naszego systemu. Tak więc możemy zyskać bardzo ilu nowych członków.

Skoro pytasz o zdanie wszystkich, wpisuję też moje 3 grosze.

Uważam pomysł za bardzo dobry. Zanim jednak zaczniemy pełną parą proponowałbym
zakończenie prac, które moim zdaniem są priorytetowe i pozwolą na lepsze funkcjonowanie tego projektu

1. uproszczenie formularza rejestracji nowych czlonków
2. przetestowanie weryfikacji członków za pomocą poczty i hasła
3. przetestowanie nowego modułu do głosowań
4. usprawnienie i sformalizowanie publikacji wyników głosowań

5. zbadanie zapotrzebowania innych organizacji na naszą propozycję (sprawdzenie jaka jest wysokość zaporowej wysokości składki)
6. uzgodnienie warunków (tzn, karta/manifest z jakim musieliby się zgodzić tacy nowi członkowie)

Ok, tylko nie wiem ile z tych punktów w jakim czasie uda mi się zrobić a co za tym idzie - kiedy będziemy mogli zaoferować ten mechanizm innym organizacjom.
Proponuję żeby założyć oddzielne wątki dla każdego z tych punktów (w miarę potrzeby). Nie dyskutujmy o wielu sprawach w jednym wątku. Jedynie punkty 5 i 6 wiążą się bezpośrednia z tematem.

Ad 5.
Wystarczy zrobić głosowanie. Ja będę proponował 12 zł rocznie (aczkolwiek mniejsza kwota też byłaby IMHO ok). 12zł dlatego, że łatwo będzie rozbić to na miesiące.

Ad 6.
Oto moja propozycja:
- Organizacja zgadza się aby wszyscy jej członkowie przystąpili do Stowarzyszenia Więcej Demokracji co wiąże się uzyskaniem przywileju decydowania o wszystkich sprawach SWD oraz obowiązkiem uiszczania składki członkowskiej.
- Najwyższą instancją rozstrzygającą w Organizacji jest referendum umieszczone w domenie lub sub-domenie http://www.demokracjabezposrednia.pl/.
- Sposób organizowania głosowań w Organizacji określa Statut SWD. (chodzi o te 5%, kworum, itp)

moim zdaniem pkt 1-6 powinny być osiągnięte, zanim przystąpimy do jakichkolwiek propozycji

ad 5 i 6
hipotetyzuję: jeśli chcemy zaproponować organizacjom takie narzędzie, to aby było to dla nich interesujące musieli by brać w eksperymencie wszyscy członkowie mający w danej organizacji prawo głosu. Mogłoby to oznaczać, że do stowarzyszenia przystępowaliby (lub zmuszani byliby) ludzie, którzy nie są zwolennikami demokracji bezpośredniej, a może nawet kategorycznymi przeciwnikami.
Dlatego moja propozycja rozwiązania tego problemu. Stworzenie jakiejś formy "członkostwa" bez prawa głosu w stowarzyszeniu, a jedynie w danej organizacji (oczywiście istniałaby możliwość przystąpienia do stowarzyszenia w pełnym zakresie). W ten sposób można, by nawet całkowicie zrezygnować ze składki, żądając jedynie opłaty pokrywającej nasze koszty (wysyłka listu, administracja systemu). Organizacja mogłaby uiścić opłatę za wszystkich z góry, lub żądać opłaty od każdego zarejestrowanego. kwestia do ustalenia.

Taka organizacja, mogłaby zaproponować swoim członkom rejestrację lub nawet dostarczyć nam bezpośrednio adresy swoich członków (zakładam, że oni wewnętrznie by to już ze sobą obgadali). My wysyłamy im pocztą listy z hasłem, i ew. loginem. W ten sposób każdy zostałby zweryfikowany. Byłby formalnym członkiem stowarzyszenia z ograniczeniem do głosowania w sprawach związanych z jego własną organizacją, ale możliwością upgraedu do "konta PRO" ;) i głosowania w naszych wewnętrznych referendach.

co o tym myślicie?

Zakładam, że Organizacja ustali czy przystępuje w całości czy nie. W końcu jeśli oni mają stosować DB to i tak muszą zaangażować do tego wszystkich swoich członków (kto jest członkiem w ich organizacji to ich sprawa).
Natomiast opcja posiadania konta na naszej stronie bez możliwości głosowania już istnieje - to zwykle konto użytkownika strony.
O to, że ktoś z Organizacji zostanie zmuszony do stosowania DB nie możemy się martwić. To są ich wewnętrzne sprawy.

no tak, ale jeśli się nie mylę, dane osobowe możemy zbierać tylko w przypadku "naszych" członków. Dlatego ten pomysł z "członkiem" bez możliwości głosowania.