Wydarzenia

« wtorek wrzesień 06, 2011 »
wt.
Początek:2011-09-06 16:30

 

  

Stowarzyszenie Więcej Demokracji, Ambasada Szwajcarii w Polsce i Urząd Miasta Stołecznego Warszawy zapraszają na wystawę:

Nowoczesna demokracja bezpośrednia. Dialog polsko-szwajcarski. 

Miejsce: Urząd Dzielnicy Ursynów, Aleja KEN 61 02-777 Warszawa, Parter / Wydział Obsługi Mieszkańców.
Stacja metra Imielin.
Czas otwarcia wystawy: 6 - 16 września 2011 r.

Wernisaż: 6 września godz.16:30

 - Przemówienie inauguracyjne Burmistrza Dzielnicy Ursynów, Piotra Guziała i Dr. Simona Geissbühlera, Ministra i Zastępcy Szefa Misji w Ambasadzie Szwajcarii w Warszawie

 - Aperitif

Demokracja bezpośrednia jest cechą charakterystyczną szwajcarskiego systemu politycznego i ważnym elementem szwajcarskiej (politycznej) tożsamości. W Polsce (i gdziekolwiek indziej) szwajcarska demokracja bezpośrednia często nie jest zbyt dobrze znana. Jej zwolennicy życzyliby sobie więcej demokracji i większego udziału obywateli w sprawach własnego kraju i zazdrośnie spoglądają na osiągnięcia Szwajcarii w tym zakresie, podczas gdy przeciwnicy demokracji bezpośredniej uważają ją za niebezpieczną lub nieistotną.

 Wystawa prezentuje historyczne korzenie szwajcarskiej demokracji bezpośredniej, jej rozwój i stan obecny. Jest ona analizą politycznych, społecznych i ekonomicznych skutków demokracji bezpośredniej. Uświadamia nam, że chociaż szwajcarska demokracja bezpośrednia nie jest towarem eksportowym, to może służyć za wzór dla procesów demokratyzacji i politycznego sprawowania władzy w społeczeństwach wielokulturowych. Jako że Unia Europejska dąży do większej demokratyzacji, to szwajcarskie doświadczenie może być również pomocne.

Początek:2011-09-06 19:00
Koniec:2011-09-06 22:00

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na cykliczne spotkanie Stowarzyszenia Więcej Demokracji, na którym omawiane są bieżące sprawy stowarzyszenia. Takie spotkanie odbywa się w każdy pierwszy wtorek miesiąca.

UWAGA:
Spotkanie dostępne dla wszystkich: godz. 19:00
Obowiązkowe spotkanie dla Zarządu: godz. 20:00

Aby dołączyć do spotkania proszę skontaktować się odpowiednio wcześnie z nami poprzez skype (na nasze oficjalne konto skype: demokracjabezposrednia.pl)

Punkty do przedyskutowania (ogólny plan zebrania):
https://docs.google.com/document/d/1T_41cnfylS8LNRBuIHvgtOS_V9UEcY4GTSa6...

Subskrybuje zawartość