Bez IV władzy - Referendum, nie przeprowadzimy modernizacji

Niepostrzeżenie monteskiuszowski trójpodział władzy od chodzi do lamusa. Oczywiście nawet w USA, najbardziej demokratycznym kraju na świcie trójpodział nie był pełny, gdyż władza sądownicza jest wyłaniana nie bezpośrednio przez obywateli, wyborców, ale przez inne władze, wykonawcza i ustawodawczą. Spowodowało to „rozepchanie łokciami„ nie mającej nad sobą bicza demokratycznej kontroli władzy sądowniczej.

W Polsce funkcjonuje patologiczna, postkomunistyczna konstytucja, generująca ustrój i system polityczny zwany demokracją fasadową, czy oligarchiczno wodzowską. Najlepszym przykładem, ilustracją tego jest niejaki Sekuła, szef komisji hazardowej. Sekuła, którego mianowanie na miejsce biorące listy wyborczej Platformy zależy od Tuska i Schetyny, których jako członek i przewodniczący Komisji Hazardowej ma skontrolować, ma ich pilnować , aby nie nadużywali swojej władzy. Jak ma Sekuła to zrobić jeśli jest dochody poselskie, jego być albo nie być w polityce w patologiczny sposób degradują go do roli chłopca na posyłki.
Referendum, które w Kalifornii decyduje również o wielkości podatków jest nowoczesną instytucja demokratyczna, która pozwoliłem sobie nazwać IV władzą. Co prawda potocznie IV władzą nazywa się media, ale w odróżnieniu od nich referendum jest umocowane prawnie.

Gdybyśmy byli nowoczesną demokracją, to nie Tusk by decydował o wysokości podatków, ale Polacy by musieli wyrazić zgodę na takie posunięcie. W Kalifornii nie zgodzono się n podwyżki podatków i władze w cudowny sposób znalazły wyjście wskazywane przez oponentów podwyżki podatków. Zamrożono pensje urzędników, zaczęto redukcje urzędników. Zamrożono niepotrzebne programy społeczne i inwestycje. Referendum jest też idealnym narzędziem do przeprowadzania niepopularnych reform, których rządzący ze względów wyborczych i zależności od innych nie mogą przeprowadzić. Referendum to również narzędzie stanowienia i interpretacji prawa, niwelując przynajmniej częściowo patologie wymiaru sprawiedliwości.

Marek Mojsiewicz

http://mojsiewicz.salon24.pl/213149,bez-iv-wladzy-referendum-nie-przepro...