Konferencja w Brukseli 29/30 czerwca 2011

9 wpisów / 0 nowych
Ostatni wpis
jordan
Portret użytkownika jordan
Konferencja w Brukseli 29/30 czerwca 2011

Witajcie

Wybieram się na konferencję dot. europejskiej inicjatywy obywatelskiej.
Tutaj będzie można obejrzeć konferencję online: http://www.greenmediabox.eu/live/eci

Będzie tam sporo aktywistów, których mam zamiar trochę przepytać(i jeśli uda mi się zdobyć do jutra jakąś kamerę, to również nagrać). Jakie pytania chcecie abym zadał ludziom, którzy na codzień zajmują się propagowaniem demokracji bezpośredniej?

Radek spontanicznie zaproponował 2:
1) Jak obalic argument i czy mozna obalic ze dane spoleczenstwo nie jest gotowe, jest zbyt malo obywatelskie zeby wprowadzic demokracje bezposrednia.

2) Od strony praktycznej, jak wprowadzic demokracje bezposrednia jesli ludzie u wladzy sprzeciwiaja sie wprowadzeniu demokracji, jakich narzedzi zgodnych
z prawem najlepiej uzyc zeby taka demokracje wprowadzic.

pozdrawiam, jordan

Sposób wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zachowaj ustawienia", by wprowadzić zmiany.
marek
Portret użytkownika marek

Mam prośbę, żebyś zapytał o taką rzecz:
Czy łączenie pojęć: „inicjatywa obywatelska“ i „demokracja bezpośrednia“ nie jest ryzykowne ?
Parlament Europejski może zniechęcać ludzi do Inicjatywy Obywatelskiej, w ten sposób, że ustawy obywatelskie będzie przegłosowywał na „nie“. Jeżeli ludzie nie będą wiedzieli jaka jest różnica między inicjatywą obywatelską a demokracją bezpośrednią, to mogą się z góry uprzedzić również do demokracji bezpośredniej.

jordan
Portret użytkownika jordan

myślę, że ok. południa będę rozmawiam z Geraldem Häfnerem, Bruno Kaufmanem, Joe Mathews'em i moze jeszcze z kims tam. Jesli macie jakies konkretne pytanie, to mozecie jeszcze napisac i jesli uda mi sie polaczyc z netem, to moge sie w waszym imieniu o cos zapytac

@marek: Bruno nie widzi problemu, bo inicjatywa to mimo wszystko mala czastka demokracji bezposredniej, czyli bezposredniego wplywu na prawo. inicjatywa co prawda nie jest wiazaca, ale to jest dopiero pierwszy krok i od czegos trzeba zaczac

marek
Portret użytkownika marek

Ale czy ludzie będą rozumieć różnicę między inicjatywą obywatelską a demokracją bezpośrednią ?
Wpuszczamy ludzi w uliczkę, którą Parlament Europejski może zamknąć. Jak wtedy przekonamy ludzi, że demokracja bezpośrednia nie jest ślepą uliczką ? Czy w ogóle będą chcieli nas słuchać ? Ile czasu będzie musiało upłynąć, aż zapomną, że wpuściliśmy ich w maliny ?
Nie poparliśmy inicjatywy JOW, bo uznaliśmy, że składają ludziom obietnice bez pokrycia. Czy teraz sytuacja nie jest podobna ?

Nie mówię, żeby nie popierać, ale żeby wyraźnie mówić, co obiecujemy.

jordan
Portret użytkownika jordan

Witajcie

Wróciłem z Brukseli. Harmonogram był bardziej napięty aniżeli przewidzieli sami organizatorzy.

Pierwszy oficjalny dzień, to międzynarodowe symultanicznie tłumaczone na X języków konferencje w Parlamencie Europejskim dot. Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej. Jeśli dobrze rozumiem, to w tym projekcie pokładane są duże nadzieje. Głównie widzi się to jako pierwszy krok w stronę DB, bo tak na prawdę ta Inicjatywa jest zupełnie niewiążąca i nikt tego nie ukrywał. Dowiedziałem się natomiast, że dość ciężko było przeboksować chociaż tyle i tylko dlatego, że inicjatywa nie jest wiążąca udało się wprowadzić aż tyle. Z czasem i rosnącą świadomością (i presją) społeczeństwa powinny pójść następne kroki. Czy to się uda i eurobiurokraci nie zniweczą tych planów - czas pokaże.

Drugi dzień (praktycznie cały w ogromnym stresie), to zakładanie Stowarzyszenia „Democracy International e.V.” (e.V. oznacza eingetragener Verein, czyli stowarzyszenie rejestrowe). Z praktycznych powdów postanowiono przekształcić sieć (network) „democracy international” w rejestrowe stowarzyszenie). Pozwoliłem sobie w imieniu Stowarzyszenia Więcej Demokracji złożyć podpis i „współzałożyć” tę międzynarodową organizację. Od przedwczoraj jesteśmy częścią „Democracy International e.V.” (DI e.V.). To członkostwo wiąże się również z kosztami (dla Stowarzyszenia w tej chwili rozwoju składka zostanie najprawdopodobniej „odpuszczona”, ale w przyszłości będziemy musieli opłacać składkę). DI e.V. składa się z organizacji i fizyznych członków. Dlatego każda osoba fizyczna np. członek SWD może też stać się bezpośrednio członkiem „Democracy International e.V.”. Celem DI e.V. jest propagowanie demokracji bezpośredniej na świecie oraz zacieśnianie współpracy organizacji, które zajmują się propagowaniem DB w swoich krajach.

Mam nadzieję, że nie macie do mnie urazy, że bez uprzedniej konsultacji podjąłem decyzję włączenia SWD do DI. Nie wiedziałem, że w tworzeniu DI będą brali udział członkowie konferencji. Myślę jednak, że członkostwo w DI to dla nas szansa i doda nam to animuszu oraz więcej „powagi”.

Jeśli jednak członkowie SWD nie życzą sobie, abyśmy byli członkami tej DI e.V. możemy w każdej chwili wystąpić! Będę wdzięczny za komentarz w tej kwestii.

Info na stronach (jeszcze nieformalnej koalicji) democracy international: http://www.democracy-international.org/events.html

Robert Fiałek
Portret użytkownika Robert Fiałek

Bardzo dobrze zrobiłeś. Super, że tam byłeś i nasza organizacja wzięła w tym udział.

su27
Portret użytkownika su27

Myślę, że należy to ogłosić na głównej i się tym chwalić, np w Informatorze.

____________________________________

Praca IT w Irlandii

marek
Portret użytkownika marek

Jakie wystąpić ? Bardzo dobrze zrobiłeś.

jordan
Portret użytkownika jordan

Tutaj można sobie obejrzeć co się działo w pierwszy dzień (tzn. w Parlamencie Europejskim): http://www.greenmediabox.eu/archive/2011/06/29/eci/