Referendum w sprawie rozwiązania Straży Miejskiej w Płocku

2012-01-15 00:00
2012-03-15 00:00

inicjatywa lokalna mieszkańców osiedla Góry w Płocku rozpoczyna 15.01.2012r zbiórkę podpisów potrzebnych do zorganizowania referendum lokalnego. Zgodnie z art, 12 ust. 2 pkt. 3 referendum ma określić wolę mieszkańców co do utrzymywania bądź rozwiązania gminnej jednostki budżetowej jaką jest Straż Miejska. Ze względu na liczne patologiczne zjawiska noszące znamiona przestępstwa, które polegają m.in. na zastraszaniu, zabieraniu przedmiotów osobistych, wyworzeniu w miejsca niezamieszkałe przez funkcjonariuszy SM w stosunku do mieszkańców miasta Płocka zamierzamy postawić do wyboru mieszkańców następujące zapytanie:

1. Czy jesteś za rozwiązaniem struktur Straży Miejskiej i przekazaniem uprawnień SM funkcjonariuszom Policji?
2. Czy jesteś za pozostawieniem i finansowaniem z budżetu Miasta Płocka działalności Straży Miejskiej i utrzymywaniem ich uprawnień wynikających z przepisów obowiązującego prawa?

Od 15 stycznia przez 60 dni mamy do zebrania ponad 10 tysięcy podpisów. Gdyby ktoś miał pomysł jak dotrzeć do jak największej liczby osób proszę podzielić się tymi pomysłami.

Odpowiedzi

Sposób wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zachowaj ustawienia", by wprowadzić zmiany.
Portret użytkownika jordan

"my" - rozumiem, że też

"my" - rozumiem, że też bieżesz udział w tej akcji?

Portret użytkownika rafal030265

Jestem ustanowionym

Jestem ustanowionym przedstawicielem grupy mieszkańców osiedla która postanowiła przeprowadzić takie małe referendum lokalne w Płocku. Mamy małe doświadczenie w zbiórce podpisów, tak więc każde podpowiedzi jak ich pozyskać najwięcej są dla nas bezcenne. Liczę że koledzy i, lub koleżanki z Demokracji Bezpośredniej z większym doświadczeniem poddadzą jakieś cenne uwagi. Liczę na życzliwość, gdyż mamy świadomość że porywamy się trochę z motyką na słońce. Pozdrawiam.

ogrodnik1

Portret użytkownika marek

Witaj Rafał, W drugim pytaniu

Witaj Rafał,

W drugim pytaniu piszecie: " ... czy jesteś za utrzymywaniem uprawnień Straży Miejskiej wynikających z przepisów obowiązującego prawa ?". Czy władze miasta mogą ograniczyć te uprawnienia ? Jeżeli tak, to myślę, że w pytaniu referendalnym powinny być wymienione ograniczenia uprawnień jakie proponujecie. Może to być zrobione w formie wariantów.
Jeżeli władze miasta nie mogą ograniczyć tych uprawnień, to powstaje sytuacja, że pierwsze pytanie referendalne jest odwrotnością drugiego. Drugie pytanie wtedy jest typu: "czy jesteś za pozostawieniem stanu obecnego ?". Czytałem, że nie można w referendum zadawać pytań tego typu (pytanie przez zaprzeczenie), bo jeżeli frekwencja nie przekroczy 30 %, to daje to pole do argumentacji, że skoro mieszkańcy nie zagłosowali za pozostawieniem stanu obecnego, to znaczy, że chcą rozwiązania Straży Miejskiej.
Władze miasta mają wtedy taką możliwość, że po zebraniu 10 tys. podpisów powiedzą, że pytania są źle sformułowane i podpisy trzeba zbierać od nowa. Tu są dwie możliwości: albo wycofać wniosek i złożyć nowy, albo poinformować władze miasta, że postanowiliście uprościć pytania.
Uważam, że możecie poprosić o radę Helsińską Fundację Praw Człowieka.

Jeżeli chodzi o przekonanie mieszkańców, to oni będą zastanawiali się, czy rozwiązanie Straży Miejskiej nie pogorszy stanu bezpieczeństwa. Akurat wzorce agresywnych zachowań Straży Miejskiej, jakie ogląda młodzież, przyczyniają się do pogorszenia stanu bezpieczeństwa, ale mieszkańcy mogą nie kierować się takim argumentem. Uważam, że powinniście zapytać Komendanta i związki zawodowe Policji, czy w razie rozwiązania Straży Miejskiej nie będzie trudności ze zwiększeniem liczby policjantów.

Napisz, co o tym sądzicie. Potem napiszę Wam, jak można nagłośnić akcję.

Jeżeli chodzi o to, że porywacie się z motyką na słońce, to w razie niepowodzenia przynajmniej zwrócicie uwagę ludzi na ten problem, a i Straż Miejska będzie widziała, że coś się wokół tej sprawy dzieje. Psychologowie stwierdzili, że bezradność ofiary skłania do dalszych agresywnych zachowań.
Działacze europejskiej demokracji bezpośredniej przeforsowali w Parlamencie Europejskim ustawę o Europejskiej Inicjatywie Ustawodawczej. Polega to na tym, że jeżeli pod wnioskiem podpisze się milion obywateli Unii, to wniosek trafia pod głosowanie Parlamentu Europejskiego. Parlament Europejski może ten wniosek przegłosować na "nie" i działacze demokratyczni zastanawiają się, czy nie będzie to powodem frustracji obywateli, ale mimo wszystko uważają, że warto składać wnioski.
My - polska demokracja bezpośrednia, dążymy do wprowadzenia demokracji bezpośredniej w Polsce - też porywamy się z motyką na słońce, ale widzimy sens w tym, co robimy.

Pozdrowienia,   Marek.

Portret użytkownika rafal030265

Witam Cię Marku Impulsem do

Witam Cię Marku
Impulsem do rozpoczęcia starań o przeprowadzenie referendum był fakt wywiezienia przez Straż Miejską jednego z organizatorów Pikniku Osiedlowego organizowanego przez Radę Mieszkańców Osiedla Góry, pozbawienie go telefonu i próby zastraszania w miejscu całkowicie niezamieszkałym, a następnie pozostawienie go na przysłowiową pastwę losu. Co gorsza, ów wywieziony nie jest jeszcze pełnoletni.
Tak więc uważamy że rozwiązanie Straży może tylko poprawić stan bezpieczeństwa mieszkańcom naszego miasta. Wszak w pierwszym pytaniu referendalnym chcemy aby mieszkańcy opowiedzieli się za przejęciem tych uprawnień przez Policję.
I tak prezydent wraz z radnymi dofinansowywuje corocznie działania Policji. Byłyby one w tym momencie zwiększone o kwotę bagatela ok. 4,5 miliona zł. (tyle bowiem przeznacza miasto na utrzymanie Straży i cały czas rośnie) To Straż Miejska jako jedyna jednostka budżetowa miasta posiada rzecznika prasowego. Tu pojawia się np. pytanie jakie zadaje sobie wielu mieszkańców: dlaczego prezydent miasta potrafi sam odpowiadać na pytania mediów? Czy Komendant Straży Miejskiej posiada tak niskie IQ, że musi podpierać się rzecznikiem?
Kłopot w tym, że próbowaliśmy namówić Policję do rzeczowej debaty, jednak odnosimy wrażenie że w naszym prowincjonalnym społeczeństwie nawet Policja obawia się głośno wypowiadać swoje zdanie ( Komendant Straży to były Komendant Sekcji Kryminalnej Policji). Próba rozmów z radnymi sprowadza się do prób odwodzenia nas od powziętych zamiarów poprzez sugestie że podskakujemy Służbom przez duże S.
Istny paragraf 22. Pozdrawiam.

ogrodnik1

Portret użytkownika marek

Rafał, a czy wiecie jak

Rafał, a czy wiecie jak wygląda kwestia: czy władze miasta mogą ograniczyć uprawnienia Straży Miejskiej wynikające z przepisów obowiązującego prawa ? Od tego zależy poprawność pytań referendalnych. Chodzi o to, że referendum może być rozstrzygnięte na Waszą korzyść tylko w ten sposób, że zagłosuje co najmniej 30% uprawnionych i ponad połowa z nich odpowie "tak" na pytanie typu: "czy chcesz zmiany stanu istniejącego ?".
Jeżeli władze miasta nie mogą ograniczyć uprawnień SM, to drugie pytanie jest pytaniem nieprawidłowym - nie można zinterpretować stanowiska mieszkańców, którzy nie przyjdą na głosowanie, w ten sposób, że oni nie chcą pozostawienia stanu istniejącego.
Władze miasta mogą powiedzieć Wam o tym dopiero po zebraniu przez Was 10 tys. podpisów i kazać zbierać podpisy od nowa. W ten sposób sejm załatwił inicjatywę Jednomandatowych Okręgów Wyborczych - skierował ich podpisy na przemiał.

Portret użytkownika rafal030265

Władze miasta mogą ograniczyć

Władze miasta mogą ograniczyć uprawnienia straży chociażby przez zmianę statutu, jednak nie widać odważnego który chciałby to próbować przeforsować. Dopiero wynik referendum może dać bodziec do zmian. Co nie znaczy że władza może doszukać się dziury w całym i tak skierować podpisy mieszkańców do niszczarki. Słowo się jednak rzekło - trzeba próbować realizować to co się zaczeło.

ogrodnik1

Portret użytkownika marek

Władza może doszukiwać się

Władza może doszukiwać się dziury w całym, ale nie należy jej tego ułatwiać.
Uważam że cała treść referendum powinna wyglądać następująco:
Powinno być jedno pytanie z nast. wariantami do wyboru:
1. Czy jesteś za rozwiązaniem struktur Straży Miejskiej i przekazaniem uprawnień SM funkcjonariuszom Policji?
2. Czy jesteś za pozostawieniem Straży Miejskiej i utrzymaniem jej dotychczasowych uprawnień ?
3. Czy jesteś za pozostawieniem Straży Miejskiej i ograniczeniem jej uprawnień w nast. sposób: (tu podajecie proponowane ograniczenia uprawnień).
4.
... (tu ewentualnie powtórzenia treści wariantu 3, lecz z innymi propozycjami ograniczenia uprawnień)
...
n. (ostatni wariant) Czy jesteś za pozostawieniem Straży Miejskiej i ograniczeniem jej uprawnień w inny sposób ?(tu nie podajecie konkretnej propozycji).

Uważam, że nie powinniście pisać o finansowaniu z budżetu Miasta Płocka, bo to rozmywa pytanie a i tak wiadomo, że Straż może być finansowana tylko w ten sposób.

Co o tym myślicie ?

Portret użytkownika rafal030265

Zbyt dużo pytań, lub opcji do

Zbyt dużo pytań, lub opcji do wyboru może doprowadzić do tego, że nikt nie będzie chciał czytać ulotki, a na tłumaczenie będzie zbyt mało czasu. Jesteśmy za możliwie największym uproszczeniem aby przedsięwzęcie wogóle ruszyło. Z rozmów prowadzonych wynika i tak niewielkie przekonanie do słuszności włączania się w jakiekolwiek akcje. Wszyscy wolą być po środku, ani zimni, ani gorący. Cóż orkiestra niedługo zaczyna... mam nadzieję że zacznie grać..........   :)

ogrodnik1

Portret użytkownika marek

Rafał, w takim razie uważam,

Rafał, w takim razie uważam, że powinniście dać 3 warianty. Może ten trzeci wariant, kompromisowy, ludzie uznają za właściwy.
A tak w ogóle, to bardzo wtedy hałasowaliście, która to była godzina ? Czy chodziło o co innego ?
Podtekstem sytuacji mogło być to, że piknik osiedlowy jest imprezą, która integruje mieszkańców. Władza nie chce, żeby społeczeństwo się integrowało. Woli, żeby ludzie bali się ze sobą rozmawiać.
W miastach brazylijskich jest tzw. demokracja uczestnicząca. Polega to na tym, że mieszkańcy decydują o przeznaczeniu kilkunastu procent budżetu miasta. Podstawą tej demokracji są Zgromadzenia Sąsiedzkie. W miastach argentyńskich, mieszkańcy też chcieli to wprowadzić, ale tam zgromadzenia sąsiedzkie były rozpędzane przez policję.

marek

Portret użytkownika Jan Wiem

Świetna inicjatywa. Jako

Świetna inicjatywa.
Jako drugie pytanie referendalne proponował bym

- Czy jesteś za utworzeniem obywatelskiej straży osiedlowej.

Portret użytkownika rafal030265

Obywatelska straż osiedlowa -

Obywatelska straż osiedlowa - pomysł dobry w państwie obywatelskim. U nas niestety nie do przeprowadzenia. Najlepiej niech zilustruje to przykład. Przedstawiciel rady mieszkańców był świadkiem dewastacji. Skierował wniosek do straży miejskiej, która przeprowadziła stosowną procedurę która znalazła finał w sądzie. I tu ciekawostka, najbardziej winną osobą okazał się ten co zgłosił zajście. Osoba dokonująca dewastacji to bliższy (lub dalszy) znajomy króliczka.
Do obywatelskiej straży..... sorry ale chyba jeszcze nie dorośliśmy.

ogrodnik1

Portret użytkownika Mieszko95

Witam panie Rafale!  Prosze

Witam panie Rafale! 
Prosze mi powiedzieć, gdzie można podpisać się pod pana petycją. Czy ma zamiar wyznaczyć pan jakieś stałe punkty, gdzie takowy podpis będzie można złożyć? Osobiście proponuję, aby w wolnym czasie z petycją wybrać się do miejsc typu galeria handlowa itp. Mam nadzieję, że uzyska pan te 11 000 podpisów. Życze powodzenia. 
                                                                                                                                                                 Pozdrawiam 

Portret użytkownika Mieszko95

Bym zapomniał. Niech pan

Bym zapomniał. Niech pan stworzy wydarzenie na Facebooku. W dobie internetu to jest na prawdę skuteczne. Chociązby dzięki FB uratowaliśmy ze znajomymi płockie bobry. Nie wiem czy pan pamięta tą akcję" "Nie dla odstrzału bobrów w powiecie płockim". Ale to udowodniło jak wielki potencjał ma internet nawet w lokalnych sprawach. Na internecie skrzyknęło się ok.500 osób, po chwili gazeta wyborcza o nas pisała, miała z nami wywiad, wysłaliśmy list do starosty. Poskutkowało -  do bobrów nie strzelano. 

Portret użytkownika rafal030265

witaj Mieszko. Podaję link do

witaj Mieszko. Podaję link do wydarzenia na FB - http://www.facebook.com/profile.php?id=100003327481122#!/events/139969212781890/
wydarzenie jest tu już od dawna, niestety z uwagi na to z kim mam do czynienia nie mogę podawać miejsc zbiórek podpisów, aby nie oprowadzać do paradoksu, że to osoby włączające się do akcji będą miały różne nieprzyjemności z tytułu pomocy w zbiórce. Narazie podpisy zbieramy przekazując listy od człowieka do człowieka. Pracujemy nad tym aby stworzyć jeden dobry punkt w centrum gdzie zainteresowane osoby mogłyby przychodzić i się wpisywać lub zabrać listy. Póki co to dopiero pierwszy tydzień, ale władza już warczy i zgrzyta zębami. Pozdrawiam

ogrodnik1

Portret użytkownika rafal030265

Dnia 15.03.2012r zakończono

Dnia 15.03.2012r zakończono zbiórkę podpisów w sprawie przeprowadzenia referendum. Zebrano 7859 podpisów na listach. Z uwagi na niewystarczjącą liczbę podpisów przekazano Prezydentowi Miasta Płocka protokół komisji dotyczącej zbiórki i zakończono akcję

ogrodnik1

Portret użytkownika Robert Fiałek

Wielka szkoda :(

Wielka szkoda :(

Portret użytkownika rafal030265

Większość osób uważa wynik za

Większość osób uważa wynik za sukces - oczywiście tych którzy się włączyli w akcję.
Napewno sukcesem jest to, że wielu ludzi zaczęło otwarcie rozmawiać o różnych patologiach.
Napewno duży wpływ na wynik miały różne inne czynniki - duży mróż na przełomie stycznia/lutego nie nastrajał wolontariuszy do wysiłków w zbieraniu, pojawiające się akcje związane z reformą lekową, emerytalną, umową ACTA spychały naszą inicjatywę na dalszy plan. Myślę też, że dopiero podany wynik tak naprawdę pokazał wszystkim tym co się na listę wpisali, że warto było gdyż jest nas naprawdę wielu.
Pozdrawiam. RK.

ogrodnik1