REFERENDUM DLA GLIWIC - 08.11.2009

Odpowiedzi

Oświadczenie 10.11.2009

Oświadczenie 10.11.2009

Oświadczenie w związku z zakończeniem referendum
w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta Gliwice przed upływem kadencji.

Szanowni Państwo mieszkańcy Gliwic,

Poznaliśmy wyniki przeprowadzonego referendum. Do urn przystąpiło ponad 18 tysięcy mieszkańców naszego miasta. Liczba ta nie jest wystarczająca aby referendum okazało się ważne, ale jest to ogromna liczba osób, które postanowiły świadomie skorzystać z demokratycznego narzędzia w celu dokonania oceny działań naszych obecnych władz miejskich. Proces ewaluacji (oceny) jest niezwykle ważnym elementem każdej pracy, zwłaszcza tak odpowiedzialnej jak zarządzanie miastem. Obecnie jest nieomal normatywny dla wszelkich działań, pozwala na dokonanie rewizji podjętych decyzji i udoskonalenie ich w przyszłości. Tym bardziej niezrozumiałą wydaje się postawa Pana Prezydenta, który wyraźnie takiej oceny się obawiał, co znalazło odzwierciedlenie w niezwykle agresywnej antydemokratycznej kampanii przeciwko referendum jaką prowadził. Władze, które chętnie podkreślają, iż zostały wybrane przez Gliwiczan w demokratycznych wyborach, nie odważyły się poddać ocenie w demokratycznym referendum.

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim osobom, które wzięły udział w głosowaniu, a także tym, które pomogły nam w przygotowaniu i realizacji kampanii informacyjnej dotyczącej referendum, pracowały w komisjach obwodowych i komisji miejskiej wspierając nas swoją pracą i życzliwością.

Organizacja i przebieg referendum były wyjątkowo sprawne. Panował porządek i atmosfera w lokalach wyborczych była przyjazna. Nie doszło do żadnych ekscesów w okolicy lokali, ani też na terenie miasta. Spokojne i godne przeprowadzenie procedury referendum w naszym mieście i udział w nim ponad osiemnastu tysięcy mieszkańców nie potwierdza tezy Pana Prezydenta, iż była to jedynie "hucpa" i "awantura". Uzyskana frekwencja dowiodła, ze prowadzony przez Prezydenta otwarty i nieustanny bojkot referendum był tylko częściowo skuteczny. Frekwencja wyborcza jest nieomal tożsama z liczbą zebranych w lecie podpisów na listach w sprawie organizacji referendum, zatem insynuacje dotyczące rzekomego "wyłudzania" podpisów, także nie znalazły potwierdzenia.

Kształtowanie postaw obywatelskich jest procesem. Miniony system przyzwyczaił nas, że udział w wyborach jest pustym gestem, którego efekty są zawsze słuszne. Teraz możemy już dokonywać świadomego wyboru, ale dopiero uczymy się podejmować decyzje i odczuwać odpowiedzialność za miasto w którym żyjemy.

Będziemy nadal działać, zwracać uwagę Gliwiczan na wartość jaką stanowi miasto i uczulać ich na wszelkie negatywne zjawiska i decyzje, które przyczyniają się do jego niszczenia. Wierzymy, iż możliwe jest zbudowanie wrażliwego i odpowiedzialnego społeczeństwa obywatelskiego. Przyszłoroczne wybory samorządowe będą kolejną szansą na pozytywne zmiany w naszym mieście.

Grupa Inicjatywna Referendum dla Gliwic