Instytut Adama Smitha

Instytut Adama Smitha

Robert Gwiazdowski z instytutu Adama Smitha odpowiedział na mojego emaila. Pytałem w nim co sądzi o demokracji bezpośredniej. W odpowiedzi otrzymałem pytanie: "Jak ją wprowadzić?". Ten temat przewija się na naszym forum od jakiegoś czasu ale teraz istnieje potrzeba uporządkowania tej wiedzy.
Ja stoję na stanowisku, że ponieważ nie wiemy, która metoda odniesie sukces - powinniśmy spróbować wszystkich. Proszę o uwagi do poniższej listy:

- Apele, petycje do rządu i prasy
- Zaskarżenie do trybunału konstytucyjnego przepisów blokujących demokrację bezpośrednią
- Współpraca z samorządowcami - partycypacja i referenda
- Akcja uświadamiająca społeczeństwo
- Udostępnianie wszelkim wspólnotom oprogramowania do dyskusji i głosowania
- Demonstracje, pochody
- Współpraca z partią polityczną (jako, że partia jest jedyną możliwością umocowaną prawnie pozwalającą na zmianę przepisów)

Czy coś pominąłem?
Którego z powyższych NIE będziemy robili?

Zdzisław Gromada
Portret użytkownika Zdzisław Gromada

Zmienić postawę "dziecka" w "dorosłego" czyli obywatela "podopiecznego" w "samodzielnego" można wyłącznie przez nukę praktyczną. Proponuję:

- Wprowadzenie zmian w Konstytucji jak w Apelu. W początkowym okresie ograniczyć prawo inicjatywy obywatelskiej do proponujących redukcję wydatków budżetowych i prawo weta ustaw zwiększających wydatki budżetowe.

- Nakaz stosowania DB w samorządach np. w takim zakresie jak w Apelu.

Z. Gromada

Pytanie brzmi "JAK wprowadzić DB"?
Kiedy indziej zajmiemy się tym CO konkretnie DB oznacza.
Dopisuję do listy - zmiana w konstytucji.

Anonim

"Kiedy indziej zajmiemy się tym CO konkretnie DB oznacza." A nie wiecie jeszcze co to oznacza? Ciekawe...

Oczywiście, że wiemy. Chodzi o doprecyzowanie i uściślenie. Sformułowanie definicji. Nie wiesz co oznacza słowo "konkretnie"?
Naprawdę panie Anonimowy, takimi durnymi uwagami doprowadzisz do tego, że Anonimowi stracą możliwość komentowania.

radsz
Portret użytkownika radsz

Witam,

Uwazam ze kazdy ma prawo stosowania swoich sposobow na wprowadzenie DB.

Ja osobiscie uwazam ze jest tylko jeden sposob, ktory zadziala. Edukacja spoleczenstwa dzieki ktorej bedzie sie dalo wymusic na politykach w jeden albo w drugi sposob przejscie do DB. Nie da sie ludzi uszczesliwic na sile, wiec DB zadziala tylko wtedy jak spoleczenstwo dorosnie i bedzie w stanie domagac sie DB.

Pytanie jak byc efektywny w tej edukacji. To nie chodzi tylko o ksiazki ale przyklady z zycia gdzie polski obywatel nauczy sie ze musi miec bezposredni wplyw na sprawy ktore jego dotycza.

pozdrowienia,
Radek